قمر در عقرب پدیده نجومی عبور کره ماه از زمینه صورت فلکی عقرب (  کژدم )  یا از امتداد برج فلکی عقرب است که هر ماه قمری یک بار رخ می‌دهد و معمولاً دو تا سه روز طول می‌کشد. در ستاره بینی از قدیم آمیخته به بعضی باورهای دینی، پدیده قمر در عقرب نشان از واقعی شوم (نحس) دانسته می‌شده که  از نظر دینی در متون اسلامی هنگام قمر در عقرب باید از انجام کارهای اساسی مانند ازدواج و بنای خانه و مسافرت پرهیز کرد یا در قبال آن صدقه پرداخت.

 

در هر ماه قمری قمر زمین یک دور کامل به دور آن می‌گردد و به همین خاطر یک بار از برج عقرب گذر می کند. با این حال این زمان همیشه با چشم های غیر مسلح قابل رویت نیست. ماه هایی نظیر آبان، آذر و دی به خاطر این که خورشید در برج عقرب قرار دارد عبور ماه از آن در روز اتفاق می افتد که به علت روشنایی خورشید تنها ماه دیده خواهد شد. در مقابل در ماه‌های نظیر خرداد و تیر در شب صورت فلکی عقرب عبور می‌کند و در چنین شب هایی از زمان غروب آفتاب تا طلوع آفتاب روز بعد می‌توان هم ماه و هم صورت فلکی عقرب را رویت کرد.

قمر در عقرب

صورت فلکی عقرب به دلیل حضور ستاره سرخ قلب العقرب در آن در افکار پیشینیان خوش یمن نبوده و پدیده قمر در عقرب در باور تاریخی واقعه ای شوم محسوب می شده است، به همین خاطر پیشینیان در زمان عبور ماه از میان این صورت فلکی معمولاً از انجام کارهای مهم و اثرگذار پرهیز می‌کردند. در مقابل عبور سالانه خورشید از صورت فلکی اسد (که در ماه مرداد رخ می دهد)  نیک و خوش یمن دانسته می شود.

پدیده نجومی قمر در عقرب در سنگ نوشته ها و حجاری های باستانی به نمایش در آمده است، شاعران و دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان بیرونی، رازی و شرف الدین مسعودی به این واقعه نجومی در اثر خود اشاره کرده‌اند.

قمر در عقرب

خرافه یا واقعیت؟

این واقعه خرافه نبوده و حقیقت دارد و علم نجوم به آن رسیده است. بنا به روایت باید به خداوند پناه برد، زیرا قدرت خدا بر قدرت هستی غالب است. مراجع دینی، انجام امور اموری را در این ایام مکروه می دانند، زیرا دلیلی برای حرام بودن وجود ندارد، بنابراین عدله کراهت ایجاد می شود و فقها فتوا به کراهت می دهند. به این معنا که عمل نکردن بهتر از عمل کردن است ولی اگر انجام دهیم عذابی به دنبال نخواهد داشت اما بی ترسی رحم نخواهد بود، انجام اموری از قبیل خواندن خطبه عقد مسافرت نزدیکی کردن برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه) افتتاح کسب و کار و تجارت و معاملات حجامت تعیین و تغییر نام و اسم گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم و اساسی بنا بر روایت گفته شده حرام نیست ولی کراهت دارد و بهتر است انجام نشود.

روایات مهم ائمه علیهم السلام

امام صادق علیه السلام: هرکس در هنگامی که قمر در عقرب باشد، مسافرت یا ازدواج نماید خیری نمی بیند.

امام کاظم علیه السلام: هر کس در محاق ماه( دو شب آخر ماه قمری)  با زنش همبستر شود و خود را آماده فقط فرزند نماید.

همچنین در همین روایت حرز امام جواد حضرت می‌فرماید نماز حرز را در زمان قمر در عقرب نخوان پس قطعاً پدیده ای به نام قمر در عقرب وجود دارد.

نکته مهم اینکه قمر در عقرب وارد می شود و نحستی به همراه دارد. درست اما دقت کنید که با توکل به خدا صدقه دادن و خواندن معوذتین قطعاً پروردگار شما را حفظ می کند و لازم نیست در این مدت از همه کس و همه چیز فرار کنید. افراط و تفریط نکنیم.

 

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

  • اگر ناخواسته وازروی ندانستن قمردرعقرب حرز امام جواد درایام قمردرعقرب بسته شود وبعدبفهمیم چه باید بکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *